Cech panen kutnohorských

74%
Cech panen kutnohorských
Do Kutné Hory, kde konšelé zacházejí s baníky velmi surově, přichází rytíř Mikuláš Dačický z Heslova. Začne burcovat kutnohorské poddané, aby z města vyhnali nepoctivce. Konšelé Mikuláše obviní z čarodějnictví, ale císař mu dá milost. Za čas se vrátí do Kutné Hory, aby odhalil podvodníka, který se pokusil utéct s penězi vylákanými z městské pokladny, a zachránil život baníkovi, nespravedlivě odsouzenému na smrt.

Témata:

nespravedlnost
16. století
historická postava
horník
sociální třída




Pete69
Pete69
35 345 bodů
6.5
I když je Cech panen kutnohorských podařenou veselohrou, v cizině oceňovanou, já z tohoto snímku přeci jen tolik nadšený nejsem a ze třicátých let mám spoustu oblíbenějších filmů. Toto je pěkná zábava na celkem vážné téma z drsné doby, ale nějak se nepodařilo do snímku propašovat tu správnou atmosféru šestnáctého století, což se panu Vávrovi v dalších filmech podařilo na jedničku.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
10
Premiéra byla 16.9.1938, ale kritiky vyšly smíšené. Recenzenti Vávrovi vytýkali přílišnou světovost a inspiraci ve francouzských snímcích té doby, zkrátka film nejevil dostatečně národní charakter. Ambiciózní Vávra ale vyloženě snímky pro domácí publikum nikdy točit nechtěl a vždy ho potěšilo ocenění zahraničních festivalových porot. V tomto ohledu má snímek Cech panen kutnohorských velmi zajímavý příběh. Film byl uváděn v mnoha zahraničních zemích jako USA, Finsku, Dánsku a zejména Itálii. Cech panen kutnohorských získal prestižní ocenění Zlatý pohár Luce na MFF v Benátkách, ale Vávra si díky Musoliniho fašistickému režimu pro cenu nemohl přijet. Ten ročník ostatně vyhrála Leni Riefenstahlová. Organizátoři festivalu udělili Vávrovi zpětně až v roce 2002.
avenis
avenis
14 080 bodů
8
Teprve sedmdvacetiletý Otakar Vávra nám zanechal tento film jako perličku naší národní kinematografie. Nádherný příběh o Mikuláši Dačickém z Heslova a lidech kutnohorských je vyprávěn zvláštní starobylou češtinou a zpodobněn našimi nejlepšími herci té doby. Krásné šaty, ale ten krejzl neboli okruží musel být nepříjemný na nošení. To si ani nemohli dát pořádný "pohubek".


Dodatečné informace

Původní název:
Cech panen kutnohorských (více)
  • Československo Cech panen kutnohorských
  • Československo The Guild of Kutna Hora Virgins
  • Československo The Guild of the Kutná Hora Virgins
  • Československo The Merry Wives
Premiéra v ČR:
16. 9. 1938
Země původu:
Československo, Německo
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné